TworzymyGłos Regionu

reklama

Finał XXI Królewskiego Festiwalu Muzyki. Międzypokoleniowy Przegląd Chórów we Wschowie [VIDEO]

Niedziela, 17 listopada 2024 o 20:12, aktualizacja Niedziela, 17 listopada 2024 o 20:29, autor: 0
Finał XXI Królewskiego Festiwalu Muzyki. Międzypokoleniowy Przegląd Chórów we Wschowie [VIDEO]

Niedzielne popołudnie we Wschowie upłynęło pod znakiem muzyki chóralnej. W ramach XXI Królewskiego Festiwalu Muzyki, w kościele farnym odbył się Międzypokoleniowy Przegląd Chórów. Wydarzenie zgromadziło miłośników muzyki, którzy mieli okazję usłyszeć występy trzech zespołów.

Przed publicznością zaprezentował się Chór Sol–Mi–Do przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gostyniu, prowadzony przez Agnieszkę Turkiewicz. Publiczność mogła również podziwiać Koło Śpiewu „Lutnia” z Osiecznej pod dyrekcją Katarzyny Kleinschmidt oraz Zespół Wokalny „Cantus” z Leszna kierowany przez Tomasza Sowińskiego.

Bydgoszcz Barok Ensemble na otwarcie. Ruszył XXI Królewski Festiwal Muzyki we Wschowie /

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Chór Sol–Mi–Do z Gostynia pod batutą Agnieszki Turkiewicz

Młodzi chórzyści z Gostynia zaprezentowali różnorodny program. Wśród wykonanych utworów znalazła się „Modlitwa o deszcz” Józefa Zeidlera oraz „Kleszczmy rękoma” z muzyką Mikołaja Gomółki i tekstem Jana Kochanowskiego. Nie zabrakło też melodii ludowych, takich jak „Nie płacz Zosiu”, opracowanej przez Piotra Szczepańczyka.

Oklaskiwane były solowe występy Antoniny Muchy na flecie oraz Franciszka Kraśki na saksofonie, którym towarzyszyła na fortepianie Olena Pushkar. Chór wykonał również współczesne utwory ,„Wody mi daj” – z repertuaru zespołu Kwiat Jabłoni, przy akompaniamencie Jana Kraśki.

Unity Orchestra i Magdalena Makowska. Finał XX Królewskiego Festiwalu Muzyki (VIDEO) /

Koło Śpiewu „Lutnia” z Osiecznej pod dyrekcją Katarzyny Kleinschmidt

Doświadczony zespół z Osiecznej przedstawił program obejmujący zarówno utwory sakralne, jak i świeckie. Wykonali m.in. „Hymn o miłości” ze słowami biblijnymi oraz „Ave Maris Stella” z muzyką Mariano Garau. Publiczność usłyszała także kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego i Stanisława Moniuszki.

Chórzyści zaprezentowali pieśni ludowe i patriotyczne, takie jak „A w lesie na dębie” z Podlasia oraz „Na Wawel, na Wawel!” ze słowami Edmunda Wasilewskiego. Występ zakończyli wykonaniem utworu „Serce najmilsza” z muzyką Marka Sewena.

Zespół Wokalny „Cantus” z Leszna pod kierownictwem Tomasza Sowińskiego

Zespół „Cantus” z Leszna zaprezentował repertuar sięgający renesansu i baroku. Szczególnym punktem programu było wykonanie utworu weselnego „Freuden Gesang” skomponowanego w 1614 roku przez wschowskiego kompozytora Melchiora Teschnera.

Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się kompozycje Mikołaja z Krakowa, Wacława z Szamotuł oraz Mikołaja Zieleńskiego. Ze szczególnie entuzjastycznym przyjęciem publiczności spotkał się solowy występ Łukasza Goryniaka w utworze „Quia fecit mihi magna” J.S. Bacha.

Cantus wystąpił w Klasztorze. Królewski Festiwal Muzyki Wschowa 2023 /

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl